Utolsó kommentek

  • manuva: Nekem ez a kedvencem: Diana Christensen: Hi. I'm Diana Christensen, a racist lackey of the imperi... (2012.03.22. 10:20) ATFM 67.
  • hesgotcancer: A tipped jó :) Ne is mondd a frissülést, ha belegondolok, hogy eredetileg hetente egy filmről aka... (2011.04.30. 19:49) Szégyentelen önreklámozás
  • manuva: Hadd tippeljek: gocsa. (2011.04.30. 16:47) Szégyentelen önreklámozás
  • manuva: És itt melyik vagy te, gocsa vagy DNS? Egyébként én rendszeresen látogatlak, de elég ritkán frissü... (2011.04.30. 15:51) Szégyentelen önreklámozás
  • scal: erről a filmről is írtam, de inkább zanzásan: www.fatumteam.com/blog/comments.php?y=10&m=01&entry=... (2010.10.31. 23:26) ATFM 23.
  • Utolsó 20

Címkék

Címkefelhő

The Ultimate Movie Geek's List

Nincs ötleted, milyen filmet kölcsönözz ki, vagy tölts le? Ezek a filmek azok, amelyeket bűn kihagynod - szerintem.

feed & twitter

ATFM 44.

2009.01.01. 08:00 | hesgotcancer | 1 komment

Címkék: 44

Aladdin (1992)
 
Aladdin
 
USA, 90 perc
Rendező: Ron Clements, John Musker
Szereplők (hangok): Scott Weinger, Robin Williams, Linda Larkin, Jonathan Freeman, Frank Welker, Gilbert Gottfried, Douglas Seale
 

 "Phenomenal cosmic powers!!! Itty-bitty living space!"
 
Sok évnyi bukdácsolás után a 80-as évek végén a Disney stúdió életében új korszak nyílt: végre sikerült visszatérniük a 30-as, 40-es évekbeli klasszikus korszak filmjeinek minőségéhez történeteik és karaktereik kidolgozottságában, ám mindehhez ezúttal jóval érettebb és modernebb, már számítógépekkel is támogatott, szemkápráztató animáció társult. A Disney Reneszánszként is emlegetett éra első mérföldköve az 1989-es A kis hableány volt, ezt a még nagyobbat robbanó 1991-es Szépség és a szörnyeteg követte, ám a "leghumorosabb", "legkalandosabb" és "legmesszebb merészkedő" jelzők az 1992-ben megjelent Aladdint illetik.
 
A film Az ezeregy éjszaka meséi egyik közismert epizódjának, az Aladdin és a csodalámpának laza adaptációja - sajnos varázslatos története helyett a maga idejében a közvélemény inkább az arabok állítólagos negatív, illetve "amerikanizált" rajzfilmbeli depikciója elleni protestációra koncentrált. Az Aladdin legfőbb erénye - amellett, hogy kiváló pontossággal kombinálja a hagyományos és 3 dimenziós animációt - a címszereplő és a Dzsini közti barátság középpontba helyezése, vagyis végsősoron egy 'buddy movie' létrehozása a sok száz éves sztorit alapul véve. A karaktereknek hangjukat kölcsönző színészek, énekesek egytől egyig pompásak, de természetesen Robin Williams (Dzsini) viszi a pálmát. A komikus egy pillanatra sem áll le, igazi poénáradatot zúdít ránk, ami nem mellesleg telis tele van popkulturális utalásokkal.
 
Az Aladdin szignifikáns lépés volt Disney-éknél a felnőtt közönség felé való nyitás folyamatában. Nem csoda, hogy öt Oscar-díjra is jelölte az Akadémia, amiből kettőt magáénak is mondhat.
 
Feledhetetlen pillanat: Dzsini bemutatkozó magánszáma, a "Jóbarát" - ritka eset, de Williams, és magyar szinkronhangja, Mikó István előadásában is egyaránt ugyanolyan élvezetes.
 

IMDb

A bejegyzés trackback címe:

https://hesgotcancer.blog.hu/api/trackback/id/tr48795611

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

galoca_no1 2009.01.23. 19:05:44

Aladdiiiin:D vííhá,meg is nézem... őő vizsgaidőszak után.
cemivoltam
süti beállítások módosítása